Subscribe to Comments Reloaded - en to sv_SE translation catalogue (190 entries)

en: &laquo; Previous
sv_SE: &laquo; Tidigare

en: Action:
sv_SE: Handling:

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate and set to R
sv_SE: Aktivera och sätt som R

en: Activate and set to Y
sv_SE: Aktivera och sätt som Y

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add New Subscription
sv_SE: Lägg till prenumeration

en: Advanced default
sv_SE: Välj som standard

en: Advanced subscription
sv_SE: Avancerad prenumeration

en: All
sv_SE: Alla

en: Allow users to choose from different subscription types (all, replies only).
sv_SE: Tillåt användare att välja olika prenumerationstyper (alla, endast svar).

en: Ask user to confirm
sv_SE: Be användare att bekräfta

en: Author label
sv_SE: Etikett författare

en: Authors
sv_SE: Författare

en: Automatically subscribe authors to their own articles (not retroactive).
sv_SE: Låt författare automatiskt prenumerera på sina egna artiklar (ej retroaktivt).

en: Autopurge requests
sv_SE: Autorensa obekräftade

en: Awaiting label
sv_SE: Obestämd etikett

en: BCC admin on Notifications
sv_SE: Notifieringar

en: Checkbox label
sv_SE: Etikett for ikryssningsruta

en: Checked by default
sv_SE: Välj som standard

en: Checked by default Value
sv_SE: Välj som standard

en: Comment Form
sv_SE: Kommentarsfält

en: Content of the One Click confirmation. Allowed tags: [post_title], [blog_name]
sv_SE: Ämnesfält för bekräftelsemeddelandet. Tillåtna taggar: [post_title]

en: Content of the confirmation email. Allowed tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]
sv_SE: Innehåll i bekräftelsemeddelandet. Tillåtna taggar: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]

en: Custom HEAD meta
sv_SE: Modifiera meta för HEAD

en: Custom HTML
sv_SE: Egendefinierad HTML

en: Custom HTML code to be used when displaying the checkbox. Allowed tags: [checkbox_field], [checkbox_label]
sv_SE: Egendefinierad HTML-kod för ikryssningsrutan. Tillåtna taggar: [checkbox_field], [checkbox_label]

en: Custom inline CSS to add to the checkbox.
sv_SE: Egen inline-CSS att använda till ikryssningsrutan.

en: Custom inline style
sv_SE: Inline-CSS

en: Date and Time
sv_SE: Datum och Tid

en: Decide if the checkbox should be checked by default or not.
sv_SE: Anger om ikryssningsrutan ska vara förkryssad som standard.

en: Default Checkbox Value
sv_SE: Aktivera standardmarkeringsruta

en: Default label
sv_SE: Standardetikett

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete forever
sv_SE: Radera permanent

en: Delete pending subscriptions (not confirmed) after X days. Zero disables this feature.
sv_SE: Radera obekräftade prenumerationer efter X dagar. 0 inaktiverar denna tjänst.

en: Disable the virtual management page if you need to create a <a href="https://github.com/stcr/subscribe-to-comments-reloaded/wiki/KB#create-a-real-management-page">real page</a> to make your theme happy.
sv_SE: Inaktivera den virtuella administrationssidan om du behöver skapa en <a href="http://behstant.com/subscribe-reloaded/realMgnPage.php">riktig sida</a> för att komma överens med ditt tema.

en: Disable this option if you want to move the subscription checkbox to a different place on your page.
sv_SE: Inaktivera detta alternativ om du vill flytta ikryssningsrutan för prenumeration till någon annanstans på sidan.

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverat

en: Don't subscribe
sv_SE: Prenumerera inte

en: Donate
sv_SE: Vill eller kan du inte donera? Du kan fortfarande hjälpa

en: Donate a few bucks!
sv_SE: Donera några kronor!

en: Double check message
sv_SE: Dubbelkolla meddelande

en: Double check subject
sv_SE: Dubbelkolla ämne

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email address to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
sv_SE: E-postadress att använda i "från" fältet när ett meddelande skickas till avändaren.

en: Enable HTML emails
sv_SE: Aktivera HTML-e-post

en: Enable default checkbox
sv_SE: Aktivera standardmarkeringsruta

en: Enable double check
sv_SE: Aktivera dubbelkoll

en: Enabled
sv_SE: Aktiverat

en: Feeling generous?
sv_SE: Känner du dig generös?

en: From
sv_SE: Från

en: If enabled, will send email messages with content-type = text/html instead of text/plain
sv_SE: Om aktiverat skickar detta alternativ ut e-postmeddelanden med innehållet = text/html istället för text/plain.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list.
sv_SE: Vill du redigera dina prenumerationer? För att säga upp en eller flera prenumerationer, vänligen klicka i motsvarande ruta eller rutor och bekräfta på knappen längst ned.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list. You are currently subscribed to:
sv_SE: Vill du redigera dina prenumerationer? För att säga upp en eller flera prenumerationer, vänligen klicka i motsvarande ruta eller rutor och bekräfta på knappen längst ned.  Du prenumererar för närvarande på:

en: Inactive
sv_SE: Aktiv

en: Introductory text for the authors' management page.
sv_SE: Introtext på författarnas administrationssida.

en: Introductory text for the users' management page.
sv_SE: Introtext på användarnas administrationssida.

en: Invert selection
sv_SE: Invertera val

en: Keep unchanged
sv_SE: Lämna oförändrat

en: Label associated to the checkbox. Allowed tag: [subscribe_link]
sv_SE: Etikett förknippad med ikryssningsrutan. Tillåtna taggar: [subscribe_link]

en: Label shown to authors (and administrators). Allowed tag: [manager_link]
sv_SE: Etikett som visas för författare (och administratörer). Tillåtna taggar: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed to a post. Allowed tag: [manager_link]
sv_SE: Etikett som visas för de som redan prenumererar på inlägget. Tillåtna taggar: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed, but haven't clicked on the confirmation link yet. Allowed tag: [manager_link]
sv_SE: Etikett som visas för de som redan prenumererar, men inte har klickat på aktiveringslänken än. Tillåtna taggar: [manager_link]

en: Let admin subscribe
sv_SE: Låt administratör prenumerera

en: Let the administrator subscribe to comments when logged in.
sv_SE: Låt administratör prenumerera på kommentarer även när inloggad.

en: Manage subscriptions
sv_SE: Administrera prenumerationer

en: Manage your subscriptions on [blog_name]
sv_SE: Administrera dina prenumerationer på [blog_name]

en: Management Page
sv_SE: Administrationssida

en: Management URL
sv_SE: Administrationssida URL

en: Management message
sv_SE: Administrationsmeddelande

en: Management subject
sv_SE: Ämnesfält administration

en: Mass Update Subscriptions
sv_SE: Uppdatera flera

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Messages for your visitors
sv_SE: Meddelande till dina besökare

en: Name to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
sv_SE: Namn att använda i "från" fältet när ett meddelande skickas till avändaren.

en: Need help on how to use Subscribe to Comments Reloaded? Visit the official
sv_SE: Behöver du hjälp med att använda Subscribe to Comments Reloaded? Besök det officiella

en: New subscription to
sv_SE: Ny prenumeration på

en: Next &raquo;
sv_SE: Nästa &raquo;

en: No
sv_SE: Nej

en: No subscriptions match your search criteria.
sv_SE: Inga prenumerationer matchar dina sökkriteria.

en: Notification message
sv_SE: Meddelande

en: Notification subject
sv_SE: Titel på meddelande

en: Notifications
sv_SE: Notifieringar

en: Notify admin
sv_SE: Meddela administratör

en: Notify me of followup comments via e-mail. You can also <a href='[subscribe_link]'>subscribe</a> without commenting.
sv_SE: Vill du veta när din kommentar har fått ett svar, eller prenumerera på inläggets kommentarer via e-post? Du kan även <a href='[subscribe_link]'>prenumerera</a> utan att lämna en kommentar.

en: Notify the administrator when users subscribe without commenting.
sv_SE: Meddela administratör när användare prenumererar utan att kommentera.

en: Notify users when a new trackback or pingback is added to the discussion.
sv_SE: Meddela användare när en trackback eller pingback läggs till i diskussionen.

en: One Click Unsubscribe
sv_SE: Låt administratör prenumerera

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Page title
sv_SE: Sidans titel

en: Pending label
sv_SE: Obekräftad etikett

en: Please confirm your subscription to [post_title]
sv_SE: Vänligen bekräfta din prenumeration på [post_title]

en: Please remember: this operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
sv_SE: OBS! Detta val kan inte ångras. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Post (ID)
sv_SE: Inlägg (ID)

en: Post ID
sv_SE: Inlägg ID

en: Post:
sv_SE: Inlägg:

en: Process trackbacks
sv_SE: Bearbeta trackbacks

en: Replies
sv_SE: Svar

en: Replies only
sv_SE: Endast svar

en: Replies to my comments
sv_SE: Endast svar på mina kommentarer

en: Replies to this comment
sv_SE: Endast svar på mina kommentarer

en: Reply To
sv_SE: Endast svar

en: Request link
sv_SE: Begär länk

en: Request submitted
sv_SE: Begäran har sänts

en: Reverse the order by Date/Time
sv_SE: Omvänd ordningen med Datum/Tid

en: Reverse the order by Post ID
sv_SE: Omvänd ordningen med Post ID

en: Rows:
sv_SE: Rader:

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search query:
sv_SE: Sök:

en: Search subscriptions
sv_SE: Sök bland prenumerationer

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send a notification email to confirm the subscription (to avoid addresses misuse).
sv_SE: Skicka administrationsmeddelande för att bekräfta prenumeration (för att undvika missbruk).

en: Send trackbacks
sv_SE: Skicka trackbacks

en: Sender email address
sv_SE: Avsändarens adress

en: Sender name
sv_SE: Avsändare

en: Sorry, no subscriptions match your search criteria.
sv_SE: Beklagar, men inga prenumerationer matchar dina sökkriteria.

en: Specify your custom HTML code to be added to the HEAD section of the page. Use <strong>single</strong> quotes for values.
sv_SE: Skriv in din egna HTML-kod som ska läggas till Header-delen av sidan. Använd <strong>enkelcitat</strong> (enkla apostrofer, inte citattecken alltså) för värden.

en: StCR Notification
sv_SE: Notifieringar

en: Subject of the confirmation email. Allowed tag: [post_title]
sv_SE: Ämnesfält för bekräftelsemeddelandet. Tillåtna taggar: [post_title]

en: Subject of the mail sent to those who request to access their management page. Allowed tag: [blog_name]
sv_SE: Ämnesfält för meddelandet som skickas till de som begärt att få tillträdelse till sin administrationssida. Tillåtna taggar: [blog_name]

en: Subject of the notification email. Allowed tag: [post_title]
sv_SE: Ämnesfält för administrationsmeddelandet. Tillåtna taggar: [post_title]

en: Subscribe authors
sv_SE: Prenumeration författare

en: Subscribe to the Beta testers
sv_SE: Prenumeration författare

en: Subscribe without commenting
sv_SE: Prenumerera utan att kommentera

en: Subscribed label
sv_SE: Etikett prenumeration

en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

en: Subscription added.
sv_SE: Prenumeration tillagd.

en: Subscription deleted.
sv_SE: Prenumeration raderad.

en: Subscription processed
sv_SE: Om prenumeration har behandlats

en: Subscription processed (DCI)
sv_SE: Om prenumeration har behandlats (DCI)

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumeration

en: Subscriptions activated:
sv_SE: Aktiverade prenumerationer:

en: Subscriptions deleted:
sv_SE: Raderade prenumerationer:

en: Subscriptions suspended:
sv_SE: Pausade prenumerationer:

en: Subscriptions updated.
sv_SE: Prenumerationer uppdaterade.

en: Subscriptions updated:
sv_SE: Uppdaterade prenumerationer:

en: Support Subscribe to Comments Reloaded
sv_SE: Behöver du hjälp med att använda Subscribe to Comments Reloaded? Besök det officiella

en: Suspend
sv_SE: Inaktivera

en: Suspended
sv_SE: Pausad

en: Tell other people if <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong> works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
sv_SE: Berätta för andra om Subscribe to Comments Reloaded fungerar för dig och hur bra det är.  <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Betygsätt det</a> på dess sida på Plugin Directory.

en: Text shown to those who request to manage their subscriptions.
sv_SE: Text som visas för de som har begärt att få redigera sina prenumerationer.

en: Text shown to those who want to subscribe without commenting. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
sv_SE: Text som visas för de som vill prenumerera utan att kommentera. Tillåtna taggar: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you for using our subscription service. In order to confirm your request, please check your email for the verification message and follow the instructions.
sv_SE: Tack för att du prenumererar! För att bekräfta prenumerationen, vänligen logga in på din e-post och följ instruktionerna i aktiveringsmeddelandet.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed, and you should receive an email with the management link in a few minutes.
sv_SE: Tack för att du prenumerar! Du borde få e-postmeddelandet med aktiveringslänken inom några minuter.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed. You will receive a notification email every time a new comment to this article is approved and posted by the administrator.
sv_SE: Tack för att du prenumererar! Du kommer nu att få ett e-postmeddelande varje gång en kommentar publiceras på inlägget.

en: Thank you note shown after the request here above has been processed. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
sv_SE: Tackmeddelande som visas efter att begäran har bearbetats. Tillåtna taggar: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in disabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
sv_SE: Tackmeddelande som visas efter att begäran om prenumeration har bearbetats (med dubbelkoll inaktiverad). Tillåtna taggar: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in enabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
sv_SE: Tackmeddelande som visas efter att begäran om prenumeration har bearbetats (med dubbelkoll aktiverad). Tillåtna taggar: [post_title], [post_permalink]

en: The permalink for your management page (something like <code>/manage-subscriptions</code> or <code>/?page_id=345</code>). This page <b>does not</b> actually exist in the system, but its link must follow your permalink structure.
sv_SE: Permalänken för administrationssidan (ex. <code>/manage-subscriptions</code> eller <code>/?page_id=345</code>). Denna sida existerar egentligen <b>inte</b>, men dess länk måste följa din permalänkstruktur.

en: There is a new comment to [post_title]
sv_SE: Det har kommit en ny kommentar på [post_title]

en: There was an error updating the following fields:
sv_SE: Det uppstod ett fel vid uppdateringen av följande:

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title of the page your visitors will use to manage their subscriptions.
sv_SE: Titel på sidan där besökarna kan redigera sina prenumerationer.

en: To
sv_SE: Till

en: To manage your subscriptions, please enter your email address here below. We will send you a message containing the link to access your personal management page.
sv_SE: För att administrera dina prenumerationer, vänligen ange din e-postadress här nedanför. Du får sedan ett meddelande med en aktiveringslänk så att du kan komma åt din personliga administrationssida.

en: Track all subscriptions
sv_SE: Spåra alla prenumerationer

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Subscription
sv_SE: Uppdatera prenumeration

en: Update subscriptions
sv_SE: Uppdatera prenumerationer

en: User:
sv_SE: Användare:

en: Users
sv_SE: Användare

en: Virtual Management Page
sv_SE: Administrationssida

en: Vote and show your appreciation
sv_SE: Rösta och visa din uppskattning

en: Warning: it looks like the value you are using may be incompatible with your permalink structure
sv_SE: Varning: det ser ut som att värdet du använder kanske är inkompetibelt med din permalänkstruktur

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are subscribed to this post. <a href='[manager_link]'>Manage</a> your subscriptions.
sv_SE: Du prenumererar på detta inlägg. <a href='[manager_link]'>Redigera</a> dina prenumerationer.

en: You can <a href='[manager_link]'>manage the subscriptions</a> of this post.
sv_SE: Du kan <a href='[manager_link]'>redigera </a> din prenumeration på detta inlägg.

en: You can either <a href="%s">view all the subscriptions</a> or find those where the
sv_SE: Du kan antingen <a href="%s">se alla prenumerationer</a> eller hitta de där

en: You can follow the discussion on <strong>[post_title]</strong> without having to leave a comment. Cool, huh? Just enter your email address in the form here below and you're all set.
sv_SE: Du kan följa diskussionen för <strong>[post_title]</strong> utan att lämna en kommentar. Skriv bara in din e-postadress här nedanför så är det klart sen.

en: Your settings have been successfully updated.
sv_SE: Dina inställningar har sparats.

en: Your subscription to this post needs to be confirmed. <a href='[manager_link]'>Manage your subscriptions</a>.
sv_SE: Din prenumeration på inlägget måste bekräftas. <a href='[manager_link]'>Redigera dina prenumerationer</a>.

en: contains
sv_SE: innehåller

en: days
sv_SE: dagar

en: does not contain
sv_SE: innehåller inte

en: email
sv_SE: e-post

en: email address
sv_SE: Avsändarens adress

en: ends with
sv_SE: slutar med

en: equals
sv_SE: är lika med

en: of
sv_SE: av

en: optional
sv_SE: frivilligt

en: optional - new email address
sv_SE: Oppdater e-postadresse

en: post ID
sv_SE: inlägg ID

en: results per page:
sv_SE: resultat per sida:

en: starts with
sv_SE: börjar med

en: support forum
sv_SE: supportforumet
