Subscribe to Comments Reloaded - en to pt_PT translation catalogue (166 entries)

en: &laquo; Previous
pt_PT: &laquo; Anterior

en: Action:
pt_PT: Ação:

en: Active
pt_PT: Ação

en: Add New Subscription
pt_PT: Nova subscrição para

en: Advanced default
pt_PT: Marcado por padrão

en: Advanced subscription
pt_PT: Atualizar subscrições

en: Author label
pt_PT: Descrição para o Autor

en: Authors
pt_PT: Autores

en: Autopurge requests
pt_PT: Pedidos de auto remoção

en: Awaiting label
pt_PT: Descrição para Aguardando

en: BCC admin on Notifications
pt_PT: Assunto da notificação

en: Checkbox label
pt_PT: Descrição do Checkbox

en: Checked by default
pt_PT: Marcado por padrão

en: Checked by default Value
pt_PT: Marcado por padrão

en: Comment Form
pt_PT: Formulário de resposta

en: Content of the One Click confirmation. Allowed tags: [post_title], [blog_name]
pt_PT: Assunto do Email de confirmação. Tags permitidas: [post_title]

en: Content of the confirmation email. Allowed tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]
pt_PT: Conteúdo do Email de confirmação. Tags permitidas: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]

en: Custom HTML
pt_PT: Personalizar HTML

en: Custom HTML code to be used when displaying the checkbox. Allowed tags: [checkbox_field], [checkbox_label]
pt_PT: Personalizar código HTML para ser usado ao exibir a caixa de seleção. Tags permitidas: [checkbox_field], [checkbox_label]

en: Custom inline CSS to add to the checkbox.
pt_PT: Personalizar CSS inline para adicionar à seleção.

en: Custom inline style
pt_PT: Personalizar estilo inline

en: Date and Time
pt_PT: Data e Hora

en: Decide if the checkbox should be checked by default or not.
pt_PT: Escolha se o checkbox deve ficar marcado por padrão ou não.

en: Default Checkbox Value
pt_PT: Ativar confirmação

en: Default label
pt_PT: Descrição para o Autor

en: Delete
pt_PT: Remover

en: Delete forever
pt_PT: Remover para sempre

en: Delete pending subscriptions (not confirmed) after X days. Zero disables this feature.
pt_PT: Excluir assinaturas pendentes (não confirmada) após X dias. Zero desativa este recurso.

en: Don't subscribe
pt_PT: Permitir subscrições do Administrador

en: Donate a few bucks!
pt_PT: Doe alguns trocados!

en: Double check message
pt_PT: Mensagem de reverificação

en: Double check subject
pt_PT: Assunto de reverificação

en: Email address to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
pt_PT: Endereço de email para usar no campo "De" ao enviar uma nova notificação ao utilizador.

en: Enable HTML emails
pt_PT: Ativar e-mails com HTML

en: Enable default checkbox
pt_PT: Ativar confirmação

en: Enable double check
pt_PT: Ativar confirmação

en: Feeling generous?
pt_PT: Sentindo-se generoso(a)?

en: From
pt_PT: De

en: If enabled, will send email messages with content-type = text/html instead of text/plain
pt_PT: Se ativado envia mensagens de e-mail com o content-type = text/html, em vez de text/plain

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list.
pt_PT: A fim de cancelar ou suspender uma ou mais subscrições, selecione a opção correspondente (s) e clique no botão no final da lista.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list. You are currently subscribed to:
pt_PT: A fim de cancelar ou suspender uma ou mais subscrições, selecione a opção correspondente (s) e clique no botão no final da lista. Você está inscrito em:

en: Inactive
pt_PT: Ação

en: Introductory text for the authors' management page.
pt_PT: Texto introdutório para a página de gestão dos autores.

en: Introductory text for the users' management page.
pt_PT: Texto introdutório para a página de gestão dos utilizadores.

en: Invert selection
pt_PT: Inverter seleção

en: Label associated to the checkbox. Allowed tag: [subscribe_link]
pt_PT: Rótulo associado ao checkbox. Tags permitidas: [subscribe_link]

en: Label shown to authors (and administrators). Allowed tag: [manager_link]
pt_PT: Rótulo aos autores (e administradores). Tags permitidas: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed to a post. Allowed tag: [manager_link]
pt_PT: Rótulo mostrado para aqueles que já estão inscritos em um post. Tags permitidas: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed, but haven't clicked on the confirmation link yet. Allowed tag: [manager_link]
pt_PT: Rótulo mostrado a quem já está inscrito, mas não clicou no link de confirmação ainda. Tags permitidas: [manager_link]

en: Let admin subscribe
pt_PT: Permitir subscrições do Administrador

en: Let the administrator subscribe to comments when logged in.
pt_PT: Deixe o administrador inscrever-se em comentários, quando estiver iniciado sessão.

en: Manage subscriptions
pt_PT: Gerir Subscrições

en: Manage your subscriptions on [blog_name]
pt_PT: Gerir as suas subscrições no Site [blog_name]

en: Management Page
pt_PT: Página de gestão

en: Management URL
pt_PT: Página de gestão

en: Management message
pt_PT: Gestão das Mensagens

en: Management subject
pt_PT: Gestão do Assunto

en: Mass Update Subscriptions
pt_PT: Atualizar assinaturas

en: Messages
pt_PT: Mail Mensagens

en: Name to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
pt_PT: Nome a ser usado para o campo "De" ao enviar uma nova notificação ao utilizador.

en: Need help on how to use Subscribe to Comments Reloaded? Visit the official
pt_PT: Precisa de ajuda sobre como usar "Subscribe to Comments Reloaded"? Visite o oficial

en: New subscription to
pt_PT: Nova subscrição para

en: Next &raquo;
pt_PT: Seguinte &raquo;

en: No
pt_PT: Não

en: Notification message
pt_PT: Mensagem de notificação

en: Notification subject
pt_PT: Assunto da notificação

en: Notifications
pt_PT: Assunto da notificação

en: Notify admin
pt_PT: Notificar Administrador

en: Notify me of followup comments via e-mail. You can also <a href='[subscribe_link]'>subscribe</a> without commenting.
pt_PT: Notifique-me de novos comentários via Email. Também pode <a href='[subscribe_link]'>se inscrever</a> sem comentar.

en: Notify the administrator when users subscribe without commenting.
pt_PT: Notificar o administrador quando os utilizadores se inscreverem sem comentar.

en: Notify users when a new trackback or pingback is added to the discussion.
pt_PT: Notifique os utilizadores quando um trackback ou pingback novo é acrescentado à discussão.

en: One Click Unsubscribe
pt_PT: Permitir subscrições do Administrador

en: Options
pt_PT: Opções

en: Page title
pt_PT: Título da página

en: Pending label
pt_PT: Descrição para Aguardando

en: Please confirm your subscription to [post_title]
pt_PT: Por favor, confirme sua subscrição da página [post_title]

en: Please remember: this operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
pt_PT: Lembre-se: esta operação não pode ser anulada. Tem certeza de que deseja continuar?

en: Post ID
pt_PT: Post (ID)

en: Post:
pt_PT: Linhas:

en: Process trackbacks
pt_PT: Enviar trackbacks

en: Replies to my comments
pt_PT: Subscrever sem comentar

en: Replies to this comment
pt_PT: Subscrever sem comentar

en: Request link
pt_PT: Link do pedido

en: Request submitted
pt_PT: Requisição enviada

en: Reverse the order by Date/Time
pt_PT: Inverter a ordem por Data/Hora

en: Reverse the order by Post ID
pt_PT: Inverter a ordem por Post ID

en: Rows:
pt_PT: Linhas:

en: Save Changes
pt_PT: Guardar Alterações

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search query:
pt_PT: Procurar endereço de email

en: Search subscriptions
pt_PT: Gerir Subscrições

en: Select all
pt_PT: Selecionar tudo

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send a notification email to confirm the subscription (to avoid addresses misuse).
pt_PT: Enviar um e-mail de notificação para confirmar a inscrição (para evitar abusos de endereços).

en: Send trackbacks
pt_PT: Enviar trackbacks

en: Sender email address
pt_PT: Email do remetente

en: Sender name
pt_PT: Nome do remetente

en: Sorry, no subscriptions match your search criteria.
pt_PT: Desculpe, nenhuma subscrição foi encontrada para

en: StCR Notification
pt_PT: Assunto da notificação

en: Status
pt_PT: Estado

en: Subject of the confirmation email. Allowed tag: [post_title]
pt_PT: Assunto do Email de confirmação. Tags permitidas: [post_title]

en: Subject of the mail sent to those who request to access their management page. Allowed tag: [blog_name]
pt_PT: Assunto do Email enviado a quem pedir para ter acesso à página de gestão de subscrições. Tags permitidas: [blog_name]

en: Subject of the notification email. Allowed tag: [post_title]
pt_PT: Assunto do e-mail de notificação. Tags permitidas: [post_title]

en: Subscribe authors
pt_PT: Subscrito

en: Subscribe to the Beta testers
pt_PT: Subscrito

en: Subscribe without commenting
pt_PT: Subscrever sem comentar

en: Subscribed label
pt_PT: Descrição para os inscritos

en: Subscription
pt_PT: Gerir Subscrições

en: Subscription added.
pt_PT: Gerir Subscrições

en: Subscription deleted.
pt_PT: Subscrição processada

en: Subscription processed
pt_PT: Subscrição processada

en: Subscription processed (DCI)
pt_PT: Subscrição processada (DCI)

en: Subscriptions
pt_PT: Gerir Subscrições

en: Subscriptions activated:
pt_PT: Inscrições para:

en: Subscriptions deleted:
pt_PT: Inscrições para:

en: Subscriptions suspended:
pt_PT: Subscrição processada

en: Subscriptions updated.
pt_PT: Subscrições por dia

en: Subscriptions updated:
pt_PT: Subscrições por dia

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Support Subscribe to Comments Reloaded
pt_PT: Precisa de ajuda sobre como usar "Subscribe to Comments Reloaded"? Visite o oficial

en: Suspend
pt_PT: Suspender

en: Suspended
pt_PT: Suspender

en: Tell other people if <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong> works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
pt_PT: Se "Subscribe to Comments Reloaded" funciona bem consigo, informe outras pessoas de como é bom. <a href=\"http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/\">Classifique-o</a> na sua página wm \"Plugin Directory\".

en: Text shown to those who request to manage their subscriptions.
pt_PT: O texto mostrado para aqueles que o solicitarem gerir as suas subscrições.

en: Text shown to those who want to subscribe without commenting. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
pt_PT: O texto mostrado para aqueles que querem subscrever sem comentar. Tags permitidas: [post_title]

en: Thank you for using our subscription service. In order to confirm your request, please check your email for the verification message and follow the instructions.
pt_PT: Obrigado por usar nosso serviço de Subscrição. Para confirmar o seu pedido, verifique o seu Email para a mensagem de confirmação e siga as instruções.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed, and you should receive an email with the management link in a few minutes.
pt_PT: Obrigado por usar nosso serviço de Subscrição. Seu pedido foi concluído, deverá receber dentro de minutos um Email com o link de gestão.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed. You will receive a notification email every time a new comment to this article is approved and posted by the administrator.
pt_PT: Obrigado por usar nosso serviço de Subscrição. Seu pedido foi concluído. Receberá agora um Email de notificação sempre que um novo comentário a este artigo for aprovado e publicado pelo administrador.

en: Thank you note shown after the request here above has been processed. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
pt_PT: Nota de agradecimento exibida depois que a requisição foi processada. Tags permitidas: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in disabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
pt_PT: Mensagem de agradecimento exibida após a requisição de subscrição ter sido processada (confirmação desabilitada). Tags permitidas: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in enabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
pt_PT: Mensagem de agradecimento exibida após a requisição de subscrição ter sido processada (confirmação habilitada). Tags permitidas: [post_title], [post_permalink]

en: The permalink for your management page (something like <code>/manage-subscriptions</code> or <code>/?page_id=345</code>). This page <b>does not</b> actually exist in the system, but its link must follow your permalink structure.
pt_PT: O Link Permanente para a sua página de gestão (algo como <code>/manage-subscriptions</code> ou <code>/?page_id=345</code> ). Esta página realmente <b>não</b> existe no sistema, mas deve seguir as configurações do Link Permanente do Site.

en: There is a new comment to [post_title]
pt_PT: Há um novo comentário para: [post_title]

en: There was an error updating the following fields:
pt_PT: Houve um erro ao atualizar os seguintes campos:

en: Title
pt_PT: Título

en: Title of the page your visitors will use to manage their subscriptions.
pt_PT: Título da página onde seus subscritores vão gerenciar as inscrições deles.

en: To
pt_PT: Para

en: To manage your subscriptions, please enter your email address here below. We will send you a message containing the link to access your personal management page.
pt_PT: Para gerir as suas subscrições, digite o seu endereço de e-mail aqui em baixo. Nós enviaremos-lhe uma mensagem contendo o link para aceder à sua página de gestão pessoal.

en: Track all subscriptions
pt_PT: Seguir todas as assinaturas

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Subscription
pt_PT: Atualizar subscrições

en: Update subscriptions
pt_PT: Atualizar assinaturas

en: User:
pt_PT: Utilizador:

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Virtual Management Page
pt_PT: Página de gestão

en: Vote and show your appreciation
pt_PT: Vote e mostre o seu apreço

en: Warning: it looks like the value you are using may be incompatible with your permalink structure
pt_PT: Aviso: parece que o valor que está a usar pode não ser compativél com a estrutura de Links Permanentes

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You are subscribed to this post. <a href='[manager_link]'>Manage</a> your subscriptions.
pt_PT: Está inscrito para esta entrada. <a href='[manager_link]'>Gerir</a> suas subscrições.

en: You can <a href='[manager_link]'>manage the subscriptions</a> of this post.
pt_PT: Pode <a href='[manager_link]'>gerir as subscrições</a> desta entrada.

en: You can either <a href="%s">view all the subscriptions</a> or find those where the
pt_PT: Pode <a href="%s">listar todas as subscrições</a> ou encontrar pelo <b>e-mail </b>

en: You can follow the discussion on <strong>[post_title]</strong> without having to leave a comment. Cool, huh? Just enter your email address in the form here below and you're all set.
pt_PT: Pode acompanhar a discussão sobre <strong>[post_title]</strong> sem ter que deixar um comentário. Basta digitar seu endereço de Email no formulário abaixo.

en: Your settings have been successfully updated.
pt_PT: As suas configurações foram atualizadas

en: Your subscription to this post needs to be confirmed. <a href='[manager_link]'>Manage your subscriptions</a>.
pt_PT: A sua subscrição para esta entrada deve ser confirmada. <a href='[manager_link]'>Gerir as suas subscrições</a> .

en: contains
pt_PT: contém

en: days
pt_PT: dias

en: does not contain
pt_PT: não contém

en: email
pt_PT: Email

en: email address
pt_PT: Email do remetente

en: equals
pt_PT: for igual

en: of
pt_PT: de

en: optional
pt_PT: Opções

en: optional - new email address
pt_PT: Email do remetente

en: post ID
pt_PT: Post (ID)

en: status
pt_PT: Estado

en: support forum
pt_PT: Fórum de Suporte
