Subscribe to Comments Reloaded - en to nl_NL translation catalogue (206 entries)

en:  It is recommended that you now <strong>deactivate</strong> Comment Reply Notification to prevent confusion between the two plugins.
nl_NL: Het is aan te raden Subscribe to Comments te <strong>deactiveren</strong> om problemen te voorkomen.

en:  It is recommended that you now <strong>deactivate</strong> Subscribe to Comments to prevent confusion between the two plugins.
nl_NL: Het is aan te raden Subscribe to Comments te <strong>deactiveren</strong> om problemen te voorkomen.

en:  It is recommended that you now <strong>deactivate</strong> WP Comment Subscriptions to prevent confusion between the two plugins.
nl_NL: Het is aan te raden Subscribe to Comments te <strong>deactiveren</strong> om problemen te voorkomen.

en: &laquo; Previous
nl_NL: &laquo; Vorige

en: <strong>Note:</strong> If you were previously using the <code>wp_comment_subscriptions_show()</code> function or the <code>[wpcs-subscribe-url]</code> shortcode, you'll need to replace those with <code>subscribe_reloaded_show()</code> and <code>[subscribe-url]</code> respectively.
nl_NL: <strong>Note:</strong> Als je voorheen de <code>wp_comment_subscriptions_show()</code> functie of de <code>[wpcs-subscribe-url]</code> shortcode gebruikte, moet je deze vervangen door respectievelijk <code>subscribe_reloaded_show()</code> en <code>[subscribe-url]</code>.

en: <strong>Subscribe to Comments Reloaded:</strong> Comment subscription data from the <strong>Comment Reply Notification</strong> plugin was detected and automatically imported into <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.
nl_NL: Inschrijvingen van de <strong>Subscribe to Comments</strong> plugin zijn gevonden en automatisch geïmporteerd in <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.

en: <strong>Subscribe to Comments Reloaded:</strong> Comment subscription data from the <strong>Subscribe to Comments</strong> plugin was detected and automatically imported into <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.
nl_NL: Inschrijvingen van de <strong>Subscribe to Comments</strong> plugin zijn gevonden en automatisch geïmporteerd in <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.

en: <strong>Subscribe to Comments Reloaded:</strong> Plugin options and comment subscription data from the <strong>WP Comment Subscriptions</strong> plugin were detected and automatically imported into <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.
nl_NL: Plugin opties en data van de <strong>Subscribe to Comments</strong> plugin zijn gevonden en automatisch geïmporteerd in <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.

en: Action:
nl_NL: Actie:

en: Activate
nl_NL: Activeer

en: Activate and set to R
nl_NL: Activeer en verander naar R

en: Activate and set to Y
nl_NL: Activeer en verander naar Y

en: Active
nl_NL: Actie

en: Add
nl_NL: Voeg toe

en: Add New Subscription
nl_NL: Nieuw abonnement toevoegen

en: Advanced default
nl_NL: Standaard geavanceerd

en: Advanced subscription
nl_NL: Geavanceerd abonnement

en: All
nl_NL: Alles

en: All Comments
nl_NL: Alle nieuwe reacties

en: All comments
nl_NL: Alle nieuwe reacties

en: All new comments
nl_NL: Alle nieuwe reacties

en: Allow users to choose from different subscription types (all, replies only).
nl_NL:  Sta gebruikers te kiezen tussen verschillende abonnementstypen.

en: Ask user to confirm
nl_NL: Vraag gebruiker te bevestigen

en: Author label
nl_NL: Auteur label

en: Authors
nl_NL: Auteurs

en: Automatically subscribe authors to their own articles (not retroactive).
nl_NL: Abonneer auteurs automatisch op hun eigen artikelen.

en: Autopurge requests
nl_NL: Automatisch verwerpen van aanvragen

en: Awaiting label
nl_NL: Confirmatie label

en: BCC admin on Notifications
nl_NL: BCC admin bij alle notificaties

en: Checked by default
nl_NL: Standaard aangevinkt

en: Checked by default Value
nl_NL: Standaard aangevinkt

en: Comment Form
nl_NL: Reactie formulier

en: Content of the One Click confirmation. Allowed tags: [post_title], [blog_name]
nl_NL: Onderwerp van bevestigings e-mail. Beschikbare tag: [post_title]

en: Content of the confirmation email. Allowed tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]
nl_NL: Inhoud van bevestigings e-mail. Beschikbare tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]

en: Custom HTML
nl_NL: Aangepaste HTML

en: Custom HTML code to be used when displaying the checkbox. Allowed tags: [checkbox_field], [checkbox_label]
nl_NL: Aangepaste HTML code die gebruikt wordt tijdens het aanroepen van de checkbox. Tags die zijn toegestaan: [checkbox_field], [checkbox_label]

en: Custom inline CSS to add to the checkbox.
nl_NL: Aangepaste CSS code die je direct hier kunt invoeren.

en: Custom inline style
nl_NL: Aangepaste stijl direct in code

en: Date and Time
nl_NL: Datum en Tijd

en: Decide if the checkbox should be checked by default or not.
nl_NL: Denk erover na of het vinkje standaard aangevinkt moet staan of niet.

en: Default Checkbox Value
nl_NL: Standaard checkbox activeren

en: Default label
nl_NL: Standaard label

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Delete forever
nl_NL: Voor altijd verwijderen

en: Delete pending subscriptions (not confirmed) after X days. Zero disables this feature.
nl_NL: Verwijder abonnementen die niet bevestigd zijn na X dagen. 0 deactiveert deze functie.

en: Disable the virtual management page if you need to create a <a href="https://github.com/stcr/subscribe-to-comments-reloaded/wiki/KB#create-a-real-management-page">real page</a> to make your theme happy.
nl_NL: Zet de virtuele management pagina uit als je een <a href="http://lab.duechiacchiere.it/index.php?topic=71.0">echte pagina</a> moet creëren.

en: Disable this option if you want to move the subscription checkbox to a different place on your page.
nl_NL: Zet deze optie uit als je de checkbox op een andere plek in de pagina wilt zetten

en: Disabled
nl_NL: Dedeactiveerd

en: Don't subscribe
nl_NL: Meld niet aan

en: Donate a few bucks!
nl_NL: Doneer een paar centen!

en: Double check message
nl_NL: Bericht dubbel checken

en: Double check subject
nl_NL: Onderwerp dubbel checken

en: Edit
nl_NL: Bewerk

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Email address to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
nl_NL: E-mail adres dat gebruikt moet worden voor het "from" veld tijdens het versturen van notificaties naar de gebruiker.

en: Enable HTML emails
nl_NL: Activeer HTML e-mails

en: Enable default checkbox
nl_NL: Standaard checkbox activeren

en: Enable double check
nl_NL: Dubbele check activeren

en: Enabled
nl_NL: Geactiveerd

en: Feeling generous?
nl_NL: Wees eens gul!

en: From
nl_NL: Van

en: HTMLify Links in HTML emails
nl_NL: HTMLify Links in HTML e-mails

en: HTMLify links in emails
nl_NL: HTMLify Links in HTML e-mails

en: If enabled, will send email messages with content-type = text/html instead of text/plain
nl_NL: Als dit aan staat dan zullen emails verstuurd worden met content-type text/html in plaats van text/plain.

en: If enabled, will wrap all links in messages with <code>&lt;a href=""&gt;&lt;/a&gt;</code> (only when HTML emails enabled).
nl_NL: Wanneer ingeschakeld zorgt dit ervoor dat alle links in berichten met <code>&lt;a href=""&gt;&lt;/a&gt;</code> samengepakt worden (alleen wanneer HTML e-mails gebruikt worden).

en: If you have subscription data from Subscribe to Comments Reloaded < v2.0 that you want to import, you'll need to import that data manually, as only one import routine will ever run to prevent data loss.
nl_NL: Als je data van Subscribe to Comments Reloaded < v2.0 wilt importeren moet je dit handmatig doen.

en: If you have subscription data from another plugin (such as Subscribe to Comments or Subscribe to Comments Reloaded < v2.0) that you want to import, you'll need to import that data manually, as only one import routine will ever run to prevent data loss.
nl_NL: Als je data van een andere plugin (zoals Subscribe to Comments of Subscribe to Comments Reloaded < v2.0) hebt die je wilt importeren dan moet je dit handmatig doen.

en: Important Notice
nl_NL: Belangrijke melding

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list.
nl_NL: Om je abonnementen aan te passen vink je het gewenste abonnement aan en klik je op de desgewenst actie.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list. You are currently subscribed to:
nl_NL: Om je abonnementen aan te passen vink je het gewenste abonnement aan en klik je op de desgewenst actie. Momenteel ben je geabonneerd op de volgende berichten:

en: Inactive
nl_NL: Actie

en: Introductory text for the authors' management page.
nl_NL: Intoductietekst voor de beheerpagina van auteurs.

en: Introductory text for the users' management page.
nl_NL: Intoductietekst voor de beheerpagina van de gebruikers.

en: Invert selection
nl_NL: Selectie omkeren

en: Keep unchanged
nl_NL: Laat onveranderd

en: Label associated to the checkbox. Allowed tag: [subscribe_link]
nl_NL: Label dat bij de checkbox hoort. Beschikbare tag: [subscribe_link]

en: Label shown to authors (and administrators). Allowed tag: [manager_link]
nl_NL: Label dat wordt getoond aan auteurs (en beheerders). Beschikbare tag: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed to a post. Allowed tag: [manager_link]
nl_NL: Label dat getoond wordt aan gebruikers die al geabonneerd zijn op een bericht. Beschikbare tag: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed, but haven't clicked on the confirmation link yet. Allowed tag: [manager_link]
nl_NL: Label dat wordt getoond aan gebruikers die al geabonneerd zijn, maar dit nog niet hebben bevestigd via hun e-mail. Beschikbare tag: [manager_link]

en: Let admin subscribe
nl_NL: Laat beheerder abonneren

en: Let the administrator subscribe to comments when logged in.
nl_NL: Moet de beheerder zich kunnen abonneren op berichten als deze is ingelogd?

en: Manage subscriptions
nl_NL: Beheer Abonnementen

en: Manage your subscriptions on [blog_name]
nl_NL: Beheer je abonnementen op [blog_name]

en: Management Page
nl_NL: Beheerpagina

en: Management URL
nl_NL: Beheerpagina URL

en: Management message
nl_NL: Beheer bericht

en: Management subject
nl_NL: Beheer onderwerp

en: Mass Update Subscriptions
nl_NL: Abonnementen bijwerken

en: Messages
nl_NL: Berichten

en: Messages for your visitors
nl_NL: Berichten voor bezoekers

en: Name to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
nl_NL: Naam die voor het "from" veld gebruikt moet worden bij het versturen van notificaties naar de gebruiker.

en: Need help on how to use Subscribe to Comments Reloaded? Visit the official
nl_NL: Hulp nodig bij het gebruik van de Subscribe to Comments Reloaded plugin? Bezoek de officiële

en: New subscription to
nl_NL: Nieuw abonnement voor

en: Next &raquo;
nl_NL: Volgende &raquo;

en: No
nl_NL: Nee

en: No subscriptions match your search criteria.
nl_NL: Geen abonnementen voldoen aan je zoekcriteria.

en: None
nl_NL: Geen

en: Notification message
nl_NL: Bericht

en: Notification subject
nl_NL: Onderwerp

en: Notifications
nl_NL: Notificaties

en: Notify admin
nl_NL: Notificeer beheerder

en: Notify me of followup comments via e-mail. You can also <a href='[subscribe_link]'>subscribe</a> without commenting.
nl_NL: Houd mij op de hoogte van nieuwe reacties. Of <a href='[subscribe_link]'>abonneer jezelf</a> op deze discussie zonder te reageren.

en: Notify the administrator when users subscribe without commenting.
nl_NL: Stel beheerders op de hoogte als iemand een abonnement neemt zonder eerst zelf te reageren.

en: Notify users when a new trackback or pingback is added to the discussion.
nl_NL: Stel de gebruikers op de hoogte als er nieuwe trackbacks of pingbacks bij een bericht geplaatst worden.

en: One Click Unsubscribe
nl_NL: Laat beheerder abonneren

en: Options
nl_NL: Opties

en: Page title
nl_NL: Pagina titel

en: Pending label
nl_NL: In afwachting label

en: Please confirm your subscription to [post_title]
nl_NL: Bevestig je abonnement op [post_title]

en: Please remember: this operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
nl_NL: Let op! Deze handeling kan niet ongedaan worden gemaakt. Weet je zeker dat je door wilt gaan?

en: Post ID
nl_NL: Post (ID)

en: Process trackbacks
nl_NL: Verwerk trackbacks

en: Replies
nl_NL: Reacties op je reacties

en: Replies only
nl_NL: Alleen reacties op mijn reactie

en: Replies to my comments
nl_NL: Reacties op mijn reacties

en: Replies to this comment
nl_NL: Reacties op deze reactie

en: Reply To
nl_NL: Alleen reacties op mijn reactie

en: Request link
nl_NL: Aanvraag link

en: Request submitted
nl_NL: Aanvraag verzonden

en: Reverse the order by Date/Time
nl_NL: Keer sortering om op Datum/Tijd

en: Reverse the order by Post ID
nl_NL: Keer sortering om op Post ID

en: Rows:
nl_NL: Rijen:

en: Save Changes
nl_NL: Opslaan

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Search query:
nl_NL: Zoekopdracht:

en: Search subscriptions
nl_NL: Doorzoek abonnementen

en: Select all
nl_NL: Selecteer alles

en: Send
nl_NL: Verstuur

en: Send a copy of all Notifications to the administrator.
nl_NL: Verstuur een kopie van alle notificaties naar de admin.

en: Send a notification email to confirm the subscription (to avoid addresses misuse).
nl_NL: Verstuur een notificatie e-mail om het abonnement te bevestigen en misbruik te voorkomen.

en: Send trackbacks
nl_NL: Verstuur trackbacks

en: Sender email address
nl_NL: E-mail adres van afzender

en: Sender name
nl_NL: Afzender

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Sorry, no subscriptions match your search criteria.
nl_NL: Sorry, er zijn geen abonnementen gevonden.

en: Specify your custom HTML code to be added to the HEAD section of the page. Use <strong>single</strong> quotes for values.
nl_NL: Specificeer je eigen HTML-code die aan de HEAD van je pagina toegevoegd moet worden. Gebruik <strong>enkele</strong> quotes voor waarden.

en: StCR Notification
nl_NL: Notificaties

en: Subject of the confirmation email. Allowed tag: [post_title]
nl_NL: Onderwerp van bevestigings e-mail. Beschikbare tag: [post_title]

en: Subject of the mail sent to those who request to access their management page. Allowed tag: [blog_name]
nl_NL: Onderwerp van de e-mail die gebruikers ontvangen met de persoonlijk link naar hun beheerpagina. Beschikbare tags: [blog_name]

en: Subject of the notification email. Allowed tag: [post_title]
nl_NL: Onderwerp van de notificatie e-mail. Beschikbare tags: [post_title]

en: Subscribe authors
nl_NL: Abonneer auteurs

en: Subscribe to the Beta testers
nl_NL: Abonneer auteurs

en: Subscribe without commenting
nl_NL: Abonneer zonder te reageren

en: Subscribed label
nl_NL: Geabonneerd label

en: Subscription
nl_NL: Abonnement

en: Subscription added.
nl_NL: Abonnement toegevoegd.

en: Subscription deleted.
nl_NL: Abonnement verwijderd.

en: Subscription processed
nl_NL: Aanvraag verwerkt

en: Subscription processed (DCI)
nl_NL: Aanvraag verwerkt (DCI)

en: Subscriptions
nl_NL: Abonnement

en: Subscriptions activated:
nl_NL: Abonnementen geactiveerd:

en: Subscriptions deleted:
nl_NL: Abonnementen verwijderd:

en: Subscriptions suspended:
nl_NL: Abonnementen op pauze gezet:

en: Subscriptions updated.
nl_NL: Abonnement bijgewerkt.

en: Subscriptions updated:
nl_NL: Abonnementen bijgewerkt:

en: Support
nl_NL: Ondersteuning

en: Support Subscribe to Comments Reloaded
nl_NL: Hulp nodig bij het gebruik van de Subscribe to Comments Reloaded plugin? Bezoek de officiële

en: Suspend
nl_NL: Pauzeren

en: Suspended
nl_NL: Pauzeren

en: Tell other people if <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong> works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
nl_NL: Vertel anderen dat jij Subscribe to Comments Reloaded gebruikt en hoe goed jij het vindt. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Stem hier</a> op onze plugin in de WordPress Plugin Directory.

en: Text shown to those who request to manage their subscriptions.
nl_NL: Tekst die verschijnt voor gebruikers die hun abonnementen willen aanpassen.

en: Text shown to those who want to subscribe without commenting. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
nl_NL: Tekst die wordt getoond aan gebruikers die willen abonneren zonder eerst zelf te reageren. Beschikbare tags: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you for using our subscription service. In order to confirm your request, please check your email for the verification message and follow the instructions.
nl_NL: Bedankt voor het gebruikmaken van onze abonnementen service. Om je aanvraag te voltooien moet je deze eerst bevestigen. Je ontvangt hierover binnen enkele ogenblikken een e-mail bericht.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed, and you should receive an email with the management link in a few minutes.
nl_NL: Bedankt voor het gebruikmaken van onze abonnementen service. Je aanvraag is voltooid en je ontvangt binnen enkele ogenblikken een e-mail met een link naar je persoonlijk beheerpagina.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed. You will receive a notification email every time a new comment to this article is approved and posted by the administrator.
nl_NL: Bedankt voor het gebruikmaken van onze abonnementen service. Je aanvraag is voltooid. Je ontvangt iedere keer een e-mail als er een nieuwe reactie is geplaatst.

en: Thank you note shown after the request here above has been processed. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
nl_NL: Het bedankberichtje dat wordt getoond als bovenstaande aanvragen zijn doorgevoerd. Beschikbare tags: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in disabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
nl_NL: Het bedankberichtje dat wordt getoond nadat de aanvragen zijn doorgevoerd (als double check-in uit staat). Beschikbare tags: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in enabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
nl_NL: Een bedankberichtje dat wordt getoond als een gebruiker een abonnement heeft aangevraagd (double check-in moet aan staan). Beschikbare tags: [post_title], [post_permalink]

en: The default subscription type that should be selected when Advanced subscriptions are enable.
nl_NL: De default instelling die geselecteerd wordt wanneer de Geavanceerde abonnementen ingeschakeld zijn.

en: The permalink for your management page (something like <code>/manage-subscriptions</code> or <code>/?page_id=345</code>). This page <b>does not</b> actually exist in the system, but its link must follow your permalink structure.
nl_NL: De permalink voor je abonnementen beheer pagina (zoiets als <code>/manage-subscriptions</code> of <code>/?page_id=345</code>). Deze pagina <b>bestaat niet</b> daadwerkelijk in het systeem, maar de permalink moet wel voldoen aan je Wordpress permalink instellingen.

en: There is a new comment to [post_title]
nl_NL: Er is een nieuwe reactie geplaatst bij [post_title]

en: There was an error updating the following fields:
nl_NL: Er deed zich een probleem voor tijdens het bijwerken van de volgende velden:

en: Title
nl_NL: Titel

en: Title of the page your visitors will use to manage their subscriptions.
nl_NL: Titel van de pagina waar gebruikers hun abonnementen aan kunnen passen.

en: To
nl_NL: Naar

en: To manage your subscriptions, please enter your email address here below. We will send you a message containing the link to access your personal management page.
nl_NL: Om je abonnementen te beheren moet je hieronder je e-mail adres invullen. We sturen je dan een persoonlijk link waar je je abonnementen aan kunt passen.

en: Track all subscriptions
nl_NL: Bekijk alle abonnementen

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Update Subscription
nl_NL: Abonnement bijwerken

en: Update subscriptions
nl_NL: Abonnementen bijwerken

en: User:
nl_NL: Gebruiker:

en: Users
nl_NL: Gebruikers

en: Virtual Management Page
nl_NL: Virtuele beheerpagina

en: Vote and show your appreciation
nl_NL: Ondersteun ons door te stemmen

en: Warning: it looks like the value you are using may be incompatible with your permalink structure
nl_NL: Let op: het lijkt erop dat de waarde die je gebruikt niet compatibel is met jouw permalink structuur.

en: Yes
nl_NL: Ja

en: You are subscribed to this post. <a href='[manager_link]'>Manage</a> your subscriptions.
nl_NL: Je hebt een abonnement op dit bericht. Beheer je abonnementen <a href='[manager_link]'>op deze pagina</a>.

en: You can <a href='[manager_link]'>manage the subscriptions</a> of this post.
nl_NL: Op <a href='[manager_link]'>deze pagina</a> kun je de abonnementen van dit bericht beheren.

en: You can either <a href="%s">view all the subscriptions</a> or find those where the
nl_NL: Je kunt <a href="%s">hier alle abonnementen bekijken</a> of filter hier op <b>e-mail</b>

en: You can follow the discussion on <strong>[post_title]</strong> without having to leave a comment. Cool, huh? Just enter your email address in the form here below and you're all set.
nl_NL: Je wilt je abonneren op de discussie <strong>[post_title]</strong> zonder zelf te reageren? Vul je e-mail adres hieronder in en de rest gaat vanzelf.

en: Your settings have been successfully updated.
nl_NL: De instellingen zijn succesvol bijgewerkt.

en: Your subscription to this post needs to be confirmed. <a href='[manager_link]'>Manage your subscriptions</a>.
nl_NL: Je abonnement op dit bericht moet eerst worden bevestigd. <a href='[manager_link]'>Beheer je abonnementen</a>.

en: contains
nl_NL: bevat

en: days
nl_NL: dagen

en: does not contain
nl_NL: bevat niet

en: email
nl_NL: E-mail

en: email address
nl_NL: E-mail adres van afzender

en: ends with
nl_NL: Eindigt met

en: equals
nl_NL: is exact

en: of
nl_NL: van

en: optional
nl_NL: optioneel

en: optional - new email address
nl_NL: E-mail adres bijwerken

en: post ID
nl_NL: Post (ID)

en: results per page:
nl_NL: Resultaten per pagina:

en: starts with
nl_NL: Begint met

en: status
nl_NL: Status
