Subscribe to Comments Reloaded - en to fr translation catalogue (215 entries)

en:  It is recommended that you now <strong>deactivate</strong> Comment Reply Notification to prevent confusion between the two plugins.
fr: Il est recommandé que vous <strong>désactiviez</strong> Comment Reply Notification pour éviter toute confusion entre les deux plugins.

en:  It is recommended that you now <strong>deactivate</strong> Subscribe to Comments to prevent confusion between the two plugins.
fr: Il est recommandé que vous <strong>désactiviez</strong> Subscribe to Comments pour éviter toute confusion entre les deux plugins.

en:  It is recommended that you now <strong>deactivate</strong> WP Comment Subscriptions to prevent confusion between the two plugins.
fr: Il est recommandé que vous <strong>désactiviez</strong> Subscribe to Comments pour éviter toute confusion entre les deux plugins.

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Précédent

en: <strong>Note:</strong> If you were previously using the <code>wp_comment_subscriptions_show()</code> function or the <code>[wpcs-subscribe-url]</code> shortcode, you'll need to replace those with <code>subscribe_reloaded_show()</code> and <code>[subscribe-url]</code> respectively.
fr: <strong>Remarque:</strong> si vous utilisiez précédemment la fonction <code>wp_comment_subscriptions_show()</code> ou le shortcode <code>[wpcs-subscribe-url]</code>, vous devez les remplacer respectivement par <code>subscribe_reloaded_show()</code> et <code>[subscribe-url]</code>.

en: <strong>Subscribe to Comments Reloaded:</strong> Comment subscription data from the <strong>Comment Reply Notification</strong> plugin was detected and automatically imported into <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.
fr: Les données de souscription aux commentaires du plugin <strong>Comment Reply Notification</strong> ont été détectées et automatiquement importées dans <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.

en: <strong>Subscribe to Comments Reloaded:</strong> Comment subscription data from the <strong>Subscribe to Comments</strong> plugin was detected and automatically imported into <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.
fr: Les données de souscription aux commentaires du plugin <strong>Subscribe to Comments</strong> ont été détectées et automatiquement importées dans <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.

en: <strong>Subscribe to Comments Reloaded:</strong> Plugin options and comment subscription data from the <strong>WP Comment Subscriptions</strong> plugin were detected and automatically imported into <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.
fr: Les données de souscription aux commentaires du plugin <strong>WP Comment Subscriptions<</strong> ont été détectées et automatiquement importées dans <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong>.

en: Action:
fr: Action :

en: Activate
fr: Activer

en: Activate and set to R
fr: Activer et mettre à R

en: Activate and set to Y
fr: Activer et mettre à Y

en: Active
fr: Actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add New Subscription
fr: Ajouter un nouvel abonnement

en: Advanced default
fr: Coché par défaut

en: Advanced subscription
fr: Abonnement avancé

en: All
fr: S'abonner

en: All Comments
fr: Tous les commentaires

en: All comments
fr: Tous les commentaires

en: All new comments
fr: Tous les nouveaux commentaires

en: Allow users to choose from different subscription types (all, replies only).
fr: Permettre aux utilisateurs d'utiliser différents types d'abonnements (tout, réponses seulement).

en: Ask user to confirm
fr: Demander à l'utilisateur de confirmer

en: Author label
fr: Texte pour l'auteur

en: Authors
fr: Auteurs

en: Automatically subscribe authors to their own articles (not retroactive).
fr: Abonner automatiquement les auteurs à leurs propres articles (non rétroactif).

en: Autopurge requests
fr: Purger automatiquement les requêtes

en: Awaiting label
fr: Texte pour l'attente de modération

en: BCC admin on Notifications
fr: Notifications

en: Checkbox label
fr: Texte de la case à cocher

en: Checked by default
fr: Coché par défaut

en: Checked by default Value
fr: Coché par défaut

en: Comment Form
fr: Formulaire de commentaire

en: Content of the One Click confirmation. Allowed tags: [post_title], [blog_name]
fr: Sujet de l'email de confirmation. Tag autorisé : [post_title]

en: Content of the confirmation email. Allowed tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]
fr: Contenu de l'email de confirmation. Tags autorisés : [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]

en: Custom HEAD meta
fr: Meta HEAD personnalisé

en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

en: Custom HTML code to be used when displaying the checkbox. Allowed tags: [checkbox_field], [checkbox_label]
fr: Code HTML personnalisé à utiliser pour l'affichage de la case à cocher. Tags autorisés:  [checkbox_field], [checkbox_label]

en: Custom inline CSS to add to the checkbox.
fr: CSS inline personnalisé à ajouter à la case à cocher.

en: Custom inline style
fr: Style inline personnalisé

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Decide if the checkbox should be checked by default or not.
fr: Décider si la case à cocher doit être cochée par défaut ou non.

en: Default Checkbox Value
fr: Activer la case à cocher par défaut

en: Default label
fr: Message par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete forever
fr: Suppression définitive

en: Delete pending subscriptions (not confirmed) after X days. Zero disables this feature.
fr: Effacer les abonnements en attente (non confirmés) après X jours. Zéro désactivera cette fonction.

en: Did you find a Bug on the plugin?
fr: Avez-vous trouvé un bug dans ce plugin ?

en: Disable the virtual management page if you need to create a <a href="https://github.com/stcr/subscribe-to-comments-reloaded/wiki/KB#create-a-real-management-page">real page</a> to make your theme happy.
fr: Désactivez la page de gestion virtuelle si vous devez créer une  <a href="http://behstant.com/subscribe-reloaded/realMgnPage.php">vraie page</a> pour coller avec votre thème.

en: Disable this option if you want to move the subscription checkbox to a different place on your page.
fr: Désactivez cette option si vous voulez placer la case à cocher à un endroit différent.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Don't subscribe
fr: Ne pas s'abonner

en: Donate
fr: Faîtes don de quelques euros !

en: Donate a few bucks!
fr: Faîtes don de quelques euros !

en: Double check message
fr: Message de vérification

en: Double check subject
fr: Sujet de vérification

en: Edit
fr: Modifier

en: Email address to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
fr: Adresse email à utiliser pour le champ "de" lors de l'envoi d'une nouvelle notification à l'utilisateur.

en: Enable HTML emails
fr: Activer les émails en HTML

en: Enable default checkbox
fr: Activer la case à cocher par défaut

en: Enable double check
fr: Autoriser la vérification

en: Enabled
fr: Activé

en: Feeling generous?
fr: Vous vous sentez d'humeur généreuse ?

en: From
fr: De

en: Generate
fr: générer

en: HTMLify Links in HTML emails
fr: HTMliser les liens dans les emails HTML

en: HTMLify links in emails
fr: HTMLliser les liens dans les emails

en: If enabled, will send email messages with content-type = text/html instead of text/plain
fr: Si activé, enverra les messages avec content-type = text/html au lieu de text/plain

en: If enabled, will wrap all links in messages with <code>&lt;a href=""&gt;&lt;/a&gt;</code> (only when HTML emails enabled).
fr: Si activé, encadrera tous les liens dans les messages avec <code>&lt;a href=""&gt;&lt;/a&gt;</code> (uniquement quand les mails HTML sont activés).

en: If you have subscription data from Subscribe to Comments Reloaded < v2.0 that you want to import, you'll need to import that data manually, as only one import routine will ever run to prevent data loss.
fr: Si vous avez des données de souscription de Subscribe to Comments Reloaded < v2.0 que vous désirez importer, vous devrez importer ces données manuellement car il n'y a qu'une seule routine d'importation qui fonctionnera pour éviter la perte de données.

en: If you have subscription data from another plugin (such as Subscribe to Comments or Subscribe to Comments Reloaded < v2.0) that you want to import, you'll need to import that data manually, as only one import routine will ever run to prevent data loss.
fr: Si vous avez des données de souscription d'un autre plugin (tel que Subscribe to Comments ou Subscribe to Comments Reloaded < v2.0) que vous désirez importer, vous devrez importer ces données manuellement car il n'y a qu'une seule routine d'importation qui fonctionnera pour éviter la perte de données.

en: Important Notice
fr: Remarque importante

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list.
fr: Afin d'annuler ou suspendre une ou plusieurs notifications, sélectionnez la(les) case(s) à cocher correspondant et cliquez sur le bouton à la fin de la liste.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list. You are currently subscribed to:
fr: Afin d'annuler ou suspendre une ou plusieurs notifications, sélectionnez la(les) case(s) à cocher correspondant et cliquez sur le bouton à la fin de la liste. Vous êtes actuellement abonné(e) à:

en: Inactive
fr: Actif

en: Introductory text for the authors' management page.
fr: Texte d'introduction pour la page de gestion des auteurs.

en: Introductory text for the users' management page.
fr: Texte d'introduction pour la page de gestion des utilisateurs.

en: Invert selection
fr: Inverser la sélection

en: Keep unchanged
fr: Garder inchangé

en: Label associated to the checkbox. Allowed tag: [subscribe_link]
fr: Message associé à la case à cocher. Tag autorisé : [subscribe_link]

en: Label shown to authors (and administrators). Allowed tag: [manager_link]
fr: Message affiché aux auteurs (et administrateurs). Tag autorisé: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed to a post. Allowed tag: [manager_link]
fr: Message affiché pour ceux qui se sont déjà abonnés à un billet. Tag autorisé : [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed, but haven't clicked on the confirmation link yet. Allowed tag: [manager_link]
fr: Message affiché à ceux qui sont déjà abonnés mais n'ont pas encore cliqué sur le lien de confirmation. Tag autorisé : [manager_link]

en: Let admin subscribe
fr: Permettre aux admins de s'abonner

en: Let the administrator subscribe to comments when logged in.
fr: Permettre à l'administrateur de s'abonner aux commentaires quand il est connecté.

en: Manage subscriptions
fr: Gérer les abonnements

en: Manage your subscriptions on [blog_name]
fr: Gestion de vos abonnements sur [blog_name]

en: Management Page
fr: Page de gestion

en: Management URL
fr: Page de gestion

en: Management message
fr: Message de gestion

en: Management subject
fr: Sujet de gestion

en: Mass Update Subscriptions
fr: Mise à jour globale des abonnements

en: Messages for your visitors
fr: Messages pour vos visiteurs

en: Name to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
fr: Nom à utiliser pour le champ "de" lors de l'envoi d'une nouvelle notification à l'utilisateur.

en: Need help on how to use Subscribe to Comments Reloaded? Visit the official
fr: Vous avez besoin d'aide pour utiliser Subscribe to Comments Reloaded ? Visiter le

en: New subscription to
fr: Nouvel abonnement à

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: No
fr: Non

en: No subscriptions match your search criteria.
fr: Aucun abonnement ne correspond à votre recherche.

en: None
fr: Aucun

en: Notification message
fr: Message de notification

en: Notification subject
fr: Sujet de notification

en: Notify admin
fr: Notifier l'admin

en: Notify me of followup comments via e-mail. You can also <a href='[subscribe_link]'>subscribe</a> without commenting.
fr: Notifiez-moi des commentaires à venir via émail. Vous pouvez aussi <a href='[subscribe_link]'>vous abonner</a> sans commenter.

en: Notify the administrator when users subscribe without commenting.
fr: Notifier l'administrateur quand les utilisateurs souscrivent sans commenter.

en: Notify users when a new trackback or pingback is added to the discussion.
fr: Notifier les utilisateurs quand un nouveau trackback ou pingback est ajouté à la discussion.

en: One Click Unsubscribe
fr: Permettre aux admins de s'abonner

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Pending label
fr: Message d'attente de modération

en: Please confirm your subscription to [post_title]
fr: Veuillez confirmer votre abonnement à [post_title]

en: Please remember: this operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
fr: Rappelez-vous : cette opération ne peut pas être annulée. Êtes-vous sûr de vouloir l'effectuer ?

en: Please report any bug on the <a href="https://github.com/stcr/subscribe-to-comments-reloaded/issues/new?title=Bug%20Report:%20%3Cshort%20description%3E&labels=bug" target="_blank">GitHub</a> Page rather than on the WordPress Support page.
fr: Veuillez reporter tout bug à la <a href="https://github.com/stcr/subscribe-to-comments-reloaded/issues/new?title=Bug%20Report:%20%3Cshort%20description%3E&labels=bug" target="_blank">page GitHub</a> plutôt que sur la page de support de Wordpress.org.

en: Post (ID)
fr: Billet (ID)

en: Post ID
fr: Billet (ID)

en: Post:
fr: Billet :

en: Process trackbacks
fr: Envoyer les trackbacks

en: Replies
fr: Réponses seulement

en: Replies only
fr: Réponses seulement

en: Replies to my comments
fr: Seulement les réponses à mes commentaires

en: Replies to this comment
fr: Seulement les réponses à mes commentaires

en: Reply To
fr: Réponses seulement

en: Request link
fr: Demande de lien

en: Request submitted
fr: Demande envoyée

en: Reverse the order by Date/Time
fr: Inverser l'ordre par date/heure

en: Reverse the order by Post ID
fr: Inverser l'ordre par ID de billet

en: Rows:
fr: Lignes :

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Search
fr: Recherche

en: Search query:
fr: Recherche

en: Search subscriptions
fr: Chercher les abonnements

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Select the default option for the Checkbox. Be careful! Some users might like to be subscribed to all the post.
fr: Sélectionner l'option par défaut pour la case à cocher. Faites attention ! Certains utilisateurs pourraient avoir envoie d'être abonnés à tous les billets.

en: Send
fr: Envoyer

en: Send a copy of all Notifications to the administrator.
fr: Envoyer une copie de toutes les notifications à l'administrateur.

en: Send a notification email to confirm the subscription (to avoid addresses misuse).
fr: Envoyer une notification par email pour confirmer l'abonnement (afin d'éviter les fausses adresses).

en: Send trackbacks
fr: Envoyer les trackbacks

en: Sender email address
fr: Adresse email de l'expéditeur

en: Sender name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Settings
fr: Réglages

en: Sorry, no subscriptions match your search criteria.
fr: Désolé, aucun abonnement ne correspond à votre recherche.

en: Specify your custom HTML code to be added to the HEAD section of the page. Use <strong>single</strong> quotes for values.
fr: Indiquer le code HTML que vous voulez ajouter dans la section HEAD de la page. Utilisez des <strong>simples</strong> quotes pour les valeurs.

en: StCR Notification
fr: Notifications

en: StCR Unique Key
fr: Clef unique StCR

en: Status
fr: Statut

en: Subject of the confirmation email. Allowed tag: [post_title]
fr: Sujet de l'email de confirmation. Tag autorisé : [post_title]

en: Subject of the mail sent to those who request to access their management page. Allowed tag: [blog_name]
fr: Sujet de l'émail envoyé à ceux qui demandent à accéder à leur page de gestion. Tag autorisé : [blog_name]

en: Subject of the notification email. Allowed tag: [post_title]
fr: Sujet de l'email de notification. Tag autorisé : [post_title]

en: Subscribe authors
fr: Abonné(e)

en: Subscribe to the Beta testers
fr: Abonné(e)

en: Subscribe without commenting
fr: S'abonner sans commenter

en: Subscribed label
fr: Texte pour l'abonnement

en: Subscription
fr: Abonnements

en: Subscription added.
fr: Abonnement ajouté.

en: Subscription deleted.
fr: Abonnement effacé.

en: Subscription processed
fr: Abonnement traité

en: Subscription processed (DCI)
fr: Abonnement traité (DCI)

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Subscriptions activated:
fr: Abonnements activés :

en: Subscriptions deleted:
fr: Abonnements effacés :

en: Subscriptions suspended:
fr: Abonnements suspendus :

en: Subscriptions updated.
fr: Abonnement mis à jour.

en: Subscriptions updated:
fr: Abonnements mis à jour :

en: Support Subscribe to Comments Reloaded
fr: Remarque importante concernant Subscribe to Comments Reloaded

en: Suspend
fr: Suspendre

en: Suspended
fr: Suspendu

en: Tell other people if <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong> works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
fr: Faites savoir que <strong>Subscribe to Comments Reloaded</strong> fonctionne pour vous et à quel point il est bon. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Notez le</a>sur sa page de dépôt de plugins.

en: Text shown to those who request to manage their subscriptions.
fr: Texte présenté à ceux qui demandent à gérer leurs abonnements.

en: Text shown to those who want to subscribe without commenting. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
fr: Texte affiché à ceux qui désirent s'abonner sans commenter. Tags autorisés : [post_title], [post_permalink]

en: Thank you for using our subscription service. In order to confirm your request, please check your email for the verification message and follow the instructions.
fr: Merci d'utiliser notre service d'abonnement. Afin de confirmer votre requête, veuillez vérifier votre courrier email pour le message de vérification et suivre les instructions.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed, and you should receive an email with the management link in a few minutes.
fr: Merci d'utiliser notre service d'abonnement. Votre requête a été complétée et vous devriez recevoir un email avec un lien de gestion dans quelques minutes.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed. You will receive a notification email every time a new comment to this article is approved and posted by the administrator.
fr: Merci d'utiliser notre service d'abonnement. Votre requête a abouti. Vous recevrez une notification par email à chaque fois qu'un nouveau commentaire sur cet article sera posté et approuvé par l'administrateur.

en: Thank you note shown after the request here above has been processed. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
fr: Note de remerciement affichée après que la requête ait été traitée. Tags autorisés : [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in disabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
fr: Note de remerciement affichée après que la requête d'abonnement ait été traitée (vérification désactivée). Tags autorisés : [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in enabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
fr: Note de remerciement affichée après que la requête d'abonnement ait été traitée (vérification activée). Tags autorisés : [post_title], [post_permalink]

en: The default subscription type that should be selected when Advanced subscriptions are enable.
fr: Le type de souscription par défaut qui devrait être sélectionné quand les souscriptions avancées sont activées.

en: The permalink for your management page (something like <code>/manage-subscriptions</code> or <code>/?page_id=345</code>). This page <b>does not</b> actually exist in the system, but its link must follow your permalink structure.
fr: Le permalien pour votre page de gestion (quelque chose comme<code>/comment-subscriptions</code> ou <code>/?page_id=345</code>). Cette page <b>n'existe pas</b> actuellement dans le système mais son permalien doit respecter vos réglages de permaliens de Wordpress.

en: There is a new comment to [post_title]
fr: Il y a un nouveau commentaire à [post_title]

en: There was an error updating the following fields:
fr: Une erreur est apparue lors de la mise à jour des champs suivants :

en: This Unique Key is not set, please click the following button to
fr: Cette clef unique n'est pas définie, veuillez cliquer sur le bouton suivant pour

en: This Unique Key will be use to send the notification to your subscribers with more security.
fr: Cette ckef unique sera utilisée pour envoyer les notifications à vos abonnés avec plus de
    																security.

en: Title
fr: Titre

en: Title of the page your visitors will use to manage their subscriptions.
fr: Titre de la page que vos visiteurs vont utiliser pour gérer leurs abonnements.

en: To
fr: À

en: To manage your subscriptions, please enter your email address here below. We will send you a message containing the link to access your personal management page.
fr: Pour gérer vos abonnements, veuillez entrer votre adresse email ci-dessous. Nous vous enverrons un message contenant le lien pour accéder à votre page personnelle de gestion.

en: Track all subscriptions
fr: Envoyer abonnements sans commentaire

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update Subscription
fr: Mise à jour de l'abonnement

en: Update subscriptions
fr: Mettre à jour les abonnements

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Virtual Management Page
fr: Page de gestion virtuelle

en: Vote and show your appreciation
fr: Votez et montrez votre satisfaction

en: Warning: it looks like the value you are using may be incompatible with your permalink structure
fr: Attention: il semble que la valeur que vous utilisez pourrait être incompatible avec votre structure de permalien.

en: Yes
fr: Oui

en: You are subscribed to this post. <a href='[manager_link]'>Manage</a> your subscriptions.
fr: Vous êtes abonné(e) aux commentaires de ce billet.<a href='[manager_link]'>Gérer vos abonnements</a>."

en: You can <a href='[manager_link]'>manage the subscriptions</a> of this post.
fr: Vous pouvez <a href='[manager_link]'>gérer les abonnements</a> aux commentaires de ce billet.

en: You can either <a href="%s">view all the subscriptions</a> or find those where the
fr: Vous pouvez soit <a href="%s">lister tous les abonnements</a> soit trouver ceux avec

en: You can follow the discussion on <strong>[post_title]</strong> without having to leave a comment. Cool, huh? Just enter your email address in the form here below and you're all set.
fr: Vous pouvez suivre la discussion sur <strong>[post_title]</strong> sans avoir à laisser un commentaire. Chouette, pas vrai ? Entrez simplement votre adresse email dans le champ ci-dessous.

en: Your settings have been successfully updated.
fr: Vos réglages ont été sauvegardés avec succès.

en: Your subscription to this post needs to be confirmed. <a href='[manager_link]'>Manage your subscriptions</a>.
fr: Votre abonnement aux commentaires de ce billet a besoin d'être confirmé. <a href='[manager_link]'>Gérer vos abonnements</a>.

en: contains
fr: contient

en: days
fr: jours

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: email
fr: Email

en: email address
fr: Adresse email de l'expéditeur

en: ends with
fr: finit par

en: equals
fr: égal à

en: of
fr: de

en: optional
fr: Optionnel

en: optional - new email address
fr: Adresse email de l'expéditeur

en: post ID
fr: Billet (ID)

en: results per page:
fr: Résultats par page :

en: starts with
fr: commence par

en: status
fr: Statut

en: support forum
fr: forum de support officiel
